Tablety to urządzenia, które zajmują miejsce pomiędzy klasycznym smartfonem a laptopem. Zdecydowaną popularność we współczesnej ofercie urządzeń elektronicznych zyskują iPady, czyli tablety marki Apple, które pojawiły się po raz pierwszy na rynku w 2010 roku, a obecnie firma posiada już 30 ich różnych modeli, stale rozwijając ofertę. Korzystanie ze sprzętu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim system iPadOS jest optymalizowany tylko do modeli iPadów w przeciwieństwie do androida, który jako uniwersalny system operacyjny musi działać poprawnie na setkach urządzeń, co wiąże się z jego większym obciążeniem. W sklepie AppStore dostępnych jest wiele aplikacji dedykowanych tylko dla iPadów. Poza tym icj funkcjonalność można zwiększyć, stosując dodatkowe akcesoria, w tym między innymi rysik Apple Pencil czy zewnętrzną klawiaturę. Jednocześnie sprzęt wyróżnia się doskonała wydajnością, szczególnie w porównaniu do większości urządzeń z Androidem. Cechuje go także długi czas pracy na baterii. Producent informuje, że może to być nawet 10 godzin ciągłej pracy.
iPad pro i jego funkcjonalność
Najpotężniejszą propozycją od Apple jest iPad Pro, który posiada procesor M1. To oznacza, że tablet jest napędzany takim samym procesorem jak MacBook Air oraz Pro z 2020 roku. Dodatkowym udogodnieniem jest wyświetlacz ProMotion z 120 Hz odświeżaniem, który posiada przekątną 11” albo 12,9”. Ekran zapewnia naprawdę duże możliwości, szczególnie sprawdzając się w pracy grafika czy fotografa. W wielu przypadkach iPad Pro może wykorzystywany jako mobilne uzupełnienie sprzętu stacjonarnego. Dla wielu stanowi tez jedyne narzędzie pracy czy rozrywki, co tylko potwierdza jego funkcjonalność. Tak duża wydajność umożliwia tworzenie animacji czy muzyki, a także post produkcję wideo. iPad Pro stanowi także narzędzie pracy wielu programistów. Wielu użytkowników wskazuje jednak, że istotnym ograniczeniem może być jego oprogramowanie, które nie w każdym aspekcie zostało dopasowane do oczekiwań mobilnych użytkowników. W związku z tym aplikacje mogą proponować jeszcze mniej możliwości niż ich pełne wersje desktopowe. Wciąż jednak trwają pracę nad rozwojem sprzętu Appla, dlatego w przyszłości wszystkie ograniczenia mogą być już usunięte.
Jaka pojemność iPada będzie najlepsza?
Wybór pojemności iPada uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Warto także pamiętać, że im większa pamięć wewnętrzna, tym wyższa cena urządzenia. Dlatego przed zakupem warto przemyśleć swoje potrzeby i zakres użytkowania urządzenia. Jeśli sprzęt ma służyć wyłącznie systemowi i jego aktualizacjom, to optymalnym rozwiązaniem jest pamięć ok. 10-15 GB. Dodatkowo należy uwzględnić kilka GB na ulubione aplikacje i ich dane. Większą część pamięci zajmują jednak zdjęcia, filmy czy dokumenty. Dla profesjonalistów niezbędny jest sprzęt o dużej pojemności np. iPad pro 256gb, który pozwala wygodnie realizować projekty zawodowe bez obaw, że w najmniej oczekiwanym momencie zabraknie wolnego miejsca.