Czym kierować się podczas wyboru drukarki laserowej?

drukowanie dokumentów w domu

Wybór dobrej jakości sprzętu biurowego to zawsze spore wyzwanie, szczególnie dla osób nie znających się na temacie. Laik nie wie, czy lepiej sprawdzi się u niego na przykład drukarka laserowa kolorowa, czy klasyczną aramentowa. Która będzie tańsza w eksploatacji, a zatem jak często trzeba będzie wymieniać toner lub kartridż oraz ile finalnie będzie to kosztować.

Drukarka laserowa kolorowa – kiedy to dobry wybór?

Zwykle drukarki laserowe kosztują trochę więcej niż drukarki atramentowe, trzeba jednak przyznać, że zapewniają one dużo większą jakość wydruku, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku wydruków wykonywanych w biurze, na przykład dla klientów. Drukowanie na potrzeby domowe to w końcu zupełnie inna para kaloszy niż drukowanie w ramach obowiązków zawodowych. A zatem dobrej jakości drukarka laserowa w kolorze, a najlepiej maszyna wielofunkcyjna mająca też funkcję skaneru i ksero, to zdecydowanie lepszy wybór do biura. W domowych warunkach czasami trudno nawet znaleźć odpowiednio dużo miejsca na tak duży sprzęt – zajmuje on bowiem sporo przestrzeni na biurku. Poza tym w domu dużo rzadziej korzysta się z funkcji, takich jak skaner czy ksero, dlatego też inwestowanie większych kwot w taki sprzęt biurowy nie ma sensu.

Parametry drukarki warte uwagi

Kupując drukarkę warto poczytać trochę na temat jej parametrów, które będą wpływały zarówno na komfort podczas użytkowania, jak też na możliwość ekonomicznego wydruku. Z pewnością warto wziąć pod uwagę na przykład szybkość drukowania – w przypadku konieczności drukowania bardzo wielu stron dokumentów, ma to naprawdę duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę również na możliwość ustawienia opcji ekonomicznego wydruku, podczas którego zużywa się mniej atramentu, a w przypadku drukarki laserowej – toner też pozostanie dłużej pełny. Konieczność jego wymiany to bowiem stosunkowo duży koszt, a nie ma możliwości zakupu tańszych zamienników jak w przypadku drukarek atramentowych.