Dyski SSD kontra dyski HDD

Bardzo ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu – laptopa bądź komputera stacjonarnego, jest dysk twardy. To na dysku instalowany jest system i bardzo ważne programy, między innymi program antywirusowy. Także na dysku przechowuje się istotne dane – pliki tekstowe, zdjęcia, filmy, wszelkie dane ważne dla właścicieli, których pod żadnym pozorem nie chce się utracić.

HDD a SSD – różnice w cenie

Istotną kwestią, jaka różni dyski ssd Sferis od dysków typu hdd, jest cena. Pierwsze z nich są droższe, drugie zaś – znacznie tańsze, jeśli porównać taką samą ilość GB. Pewnym rozwiązaniem, jakie można zastosować, i jakie często jest wykorzystywane przez użytkowników, jest zakupienie dysku ssd o małej pojemności tylko po to, żeby zainstalować na nim system operacyjny. Zaś magazynowanie danych, z których korzysta się od czasu do czasu – niecodziennie przecież ogląda się stare zdjęcia – spokojnie może odbywać się na dysku hdd, który działa mniej płynnie i mniej sprawnie.

Wytrzymałość ponad wszystko

Bardzo ważną cechą, jaką prezentują dyski ssd i czym odróżniają się od dysków hdd, jest wytrzymałość na wstrząsy i odporność na rozmaite wibracje. Wynika to po prostu z ich budowy. Zatem jeżeli ktoś pragnie często transportować dysk, przenosić go z miejsca na miejsce, z domu do pracy, wozić i nosić ze sobą, to dysk ssd będzie świetną inwestycją. Dużą zaletą dysków ssd jest też bardzo cicha praca, co dla wielu użytkowników, spragnionych ciszy i spokoju po nerwowym dniu, ma kolosalne znaczenie.

Komputer a grubość portfela

Często o ostatecznym wyborze konkretnego modelu sprzętu będzie decydowała grubość portfela, możliwości finansowe. Często bywa tak, że trzeba manewrować pomiędzy większą ilością RAMu, wydajniejszym, nowszym procesorem, mocniejszą płytą główną czy lepszą kartą graficzną. Eksperci jednoznacznie wypowiadają się, że warto zainwestować w dysk ssd, ponieważ to ma pełne przełożenie na szybkość działania komputera i wydajność tego sprzętu, a także komfort korzystania z niego.