Podstawki chłodzące pod laptopa – jak je wybierać?

Laptopy są urządzeniami, które często wykorzystuje się bardzo intensywnie i potrafi zdarzyć się, że podczas silnej pracy zaczynają one działać niestabilnie lub nawet potrafią się wyłączyć z powodu zbyt wysokiej temperatury pracy. Nawet jeżeli do tego nie dojdzie, gorąca obudowa potrafi wywołać spory dyskomfort, dlatego też powinno stosować akcesorium, jakim są podstawki chłodzące.

Różnorodność podstawek chłodzących a ich skuteczność

Istnieją różne modele podstawek i nie każdy z nich będzie odpowiedni dla danego laptopa. Najtańsze ich modele często praktycznie w ogóle nie obniżają temperatury pracy maszyny, zwłaszcza jeżeli charakteryzuje się ona mocną specyfikacją.

Najlepsze podstawki potrafią schłodzić podzespoły laptopa nawet do temperatury około 10 stopni, jednak nie zawsze najwydajniejsza podstawka jest akurat potrzebna, gdyż wiele maszyn posiada słabą specyfikację, nie nagrzewając się też z tego powodu.

Wiatraki – jeden czy wiele?

Podstawki chłodzące wyposażone są w wiatraki, których zadaniem jest chłodzenie laptopa, a poszczególne ich modele mogą mieć więcej wiatraków, lub tylko jeden duży. Ilość wiatraków nie przesądza o skuteczności danej podstawki, gdyż liczy się też szybkość obrotów, a także ich rozmieszczenie względem otworów wentylacyjnych w komputerze.

W przypadku, gdy laptop posiada wiele takich otworów, często sprawdza się najlepiej podstawka z jednym wiatrakiem, który zapewni dobre chłodzenie, a jednocześnie nie będzie głośny.

Podstawki chłodzące z dodatkowymi funkcjami

Niektóre podstawki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Dość pożądane są takie, które są jednocześnie stacjami dokującymi, nie tylko ładując laptopa, ale również posiadając dodatkowe gniazda USB i inne porty, których w tych mobilnych urządzeniach najczęściej jest o wiele za mało.

Niektóre podstawki posiadają też opcję regulowania ich kąta nachylenia, co sprawia, że na urządzeniu łatwiej się pisze i wykonuje rozmaite inne czynności.

Kupując podstawkę chłodzącą pod laptopa, trzeba więc upewnić się, czy jest ona kompatybilna z danym laptopem i zastanowić się nad tym, czy potrzebne są dodatkowe funkcjonalności.