Wybór kabla HDMI wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Trzeba wziąć pod uwagę sporo czynników, by nie popełnić błędu i nie zakupić kabla, który do niczego się nie nada. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie? O czym trzeba pamiętać? Czym różnią się od siebie kable?
Końcówki
Najważniejszą kwestią są wtyczki zamieszczone na kablu. Jedna z nich to klasyczna końcówka HDMI, która pasuje do większości modeli telewizorów. Z jego drugiej strony może znajdować się taka sama końcówka lub też inny jej wariant, czyli mini HDMI i micro HDMI. Są one zmniejszoną wersją standardowej końcówki, dzięki czemu pasują do urządzeń o mniejszych rozmiarach np. telefonów komórkowych. To z tego powodu kable HDMI są takie uniwersalne. Wszystkie wymienione wtyki mają 19 pinów. Bardzo rzadko można też trafić na końcówki kabli wyposażone w aż 29 pinów.
Rodzaj kabla HDMI
Skoro technika poszła do przodu, to trzeba wiedzieć, że istnieją standardowe kable HDMI (link) do przesyłu obrazu o rozdzielczości 720p i 1080i oraz specjalne High Speed HDMI. Te ostatnie są zarezerwowane do rozdzielczości 1080p i 4K, która w przypadku nowoczesnych telewizorów jest już właściwie standardem.
Długość kabla HDMI
Bardzo ważna jest długość kabla. Panuje przekonanie, że w przypadku długich kabli można zaobserwować utratę jakości przesyłu. Z tego powodu wiele osób stara się raczej unikać stosowania zbyt długich kabli, nawet jeśli szukanie innych połączeń bywa problematyczne. Trzeba jednak podkreślić, że spadek jakości przesyłu można zaobserwować dopiero w przypadku kabli HDMI o długości przekraczającej 15 metrów. Oznacza to, że zwykle można wyposażyć się w swój kabel, wyłącznie kierując się wielkością pomieszczenia i własnymi potrzebami. W zwykłych mieszkaniach rzadkością jest konieczność sięgnięcia po kabel dłuższy niż wskazane 15 metrów.