Zakup monitora to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy zapozna się z ofertą sklepów AGD i RTV. Mnogość opcji, parametrów i innych informacji, z którymi nie każdy jest zaznajomiony może przytłaczać amatorów technologicznych czy po prostu osoby, które z komputerami do czynienia miały znikome. Jak wybrać monitor spełniający wszystkie oczekiwania?
Monitorowy poradnik, czyli kwestia rozdzielczości
Zakup monitora ułatwi określenie rozdzielczości, jakiej od niego się oczekuje. Im większa, tym lepsza? Niekoniecznie. To błędne przekonanie sprawia, że większość ludzi wyposaża się w monitory o wysokiej rozdzielczości, a później wykorzystuje komputery tylko do czynności, które spokojnie mógłby zaspokoić ekran z full HD. Więcej nie znaczy lepiej i sprawdza się to nawet w przypadku takiego parametru jak rozdzielczość.
Szukając monitora do drobnych prac biurowych, standardowa rozdzielczość zdecydowanie wystarczy. Większe rozdzielczości zostały stworzone z myślą o nieco bardziej wymagających użytkownikach: graczach, montażystach, twórcach używających skomplikowanych programów. Wtedy taki zakup ma sens, bo praca na takim komputerze jest po prostu wygodniejsza dzięki dużemu obszarowi roboczemu.
Dodatkowe funkcje – czy są potrzebne?
Kiedy już wybrano rozdzielczość, warto zwrócić uwagę na kontrast monitora, jego jasność i czas reakcji matrycy. Te pierwsze parametry nie powinny sprawiać większych problemów – im wyższe, tym lepsze. Tak samo w wypadku czasu reakcji matrycy. To nic innego, jak dynamiczność monitora. Gracze potrzebować będą naprawdę wysokich parametrów. Komputery do biura czy do użytku domowego – niekoniecznie.
Gdy zagłębi się w rynek monitorów na przykład w internetowy sklep komputerowy Sferis, znaleźć można ciekawe opcje oferowane przez producentów. Np. ostatnio dużą popularnością cieszą się monitory dotykowe. Dla osób starszych mogłaby być to bardzo wygodna funkcja, zwłaszcza, że wskaźnik myszy w podeszłym wieku nie jest już dla takich osób dobrze widoczny. Pasjonaci technologii mogą wyposażyć się w funkcję 3D – dzięki temu możliwe jest trójwymiarowe oglądanie.