Są to urządzenia, które znajdują zastosowanie między innymi w zamkach drzwiowych czy sejfach. Służą do podniesienia bezpieczeństwa niektórych pomieszczeń lub sprzętów. Mogą być stosowane także jako zamiennik kart dostępu czy haseł.
Czytnik biometryczny – sposób działania
Główną zasadą działania czytników linii papilarnych jest wykonywanie skanu wybranego opuszka palca i porównywanie go z danymi dostępnymi w systemie. Urządzenie porównuje układ charakterystycznych punktów w dłoni z danymi z systemu i sprawdza, czy dana osoba posiada stosowny dostęp.
Często stosowaną praktyką jest dwuetapowa weryfikacja, w której osoba chcąca wejść do pomieszczenia lub otworzyć sejf w pierwszej kolejności podaje przypisany jej PIN. W następnym kroku skanuje swój palec, a system porównuje te dane do siebie, sprawdzając czy do danego PINu przypisano konkretny odcisk palca.
Gdzie sprawdzają się czytniki?
Czytnik biometryczny znajduje szerokie zastosowanie na przykład w firmach, gdzie dostęp do niektórych jej fragmentów mają jedynie wybrani pracownicy. W takiej sytuacji znaczną oszczędnością jest inwestycja w jedno urządzenie zamiast większej ilości plakietek identyfikujących, które również mogą dawać dostęp.
To również znaczna wygoda – nie zachodzi ryzyko, że pracownik zapomni identyfikatora czy długiego, skomplikowanego kodu dostępu. Taka forma weryfikacji jest również znacznie bezpieczniejsza – można zgubić plakietkę, jednak odcisku palca nie sposób podrobić.