Jaki tusz wybrać – oryginalny czy zamiennik?

Posiadając drukarkę Epson l386, trzeba przyzwyczaić się do konieczności wymiany pojemnika z tuszem. Chcąc kupić nowy pojemnik z tuszem do tego modelu, można zauważyć, jak szeroki wybór tuszów znajduje się w sklepach z takim asortymentem. Najczęściej zwraca się uwagę na dwa typy, czyli na tusze oryginalne i na tusze typu zamiennik. Jakie są więc plusy i minusy każdego z tych rodzajów tuszów?

Tusz oryginalny – plusy i minusy

Największym minusem oryginalnego tuszu jest jego cena. Taki szczegół może mieć szczególnie znaczenie wtedy, gdy regularnie korzysta się z drukarki, co wiąże się z dość częstą wymianą pojemników. Z drugiej strony, kiedy wybiera się oryginalny tusz, wtedy ma się pewność, że jest on przeznaczony do konkretnego modelu, w tym przypadku do drukarki Epson l386. Nie trzeba więc się obawiać o to, czy po założeniu nowego pojemnika, drukarka będzie w dalszym ciągu dobrze funkcjonować.

Zwracając uwagę na jakość, trzeba mieć tę świadomość, że oryginalny tusz jest tym z najwyższej półki pod tym względem. Najlepsza jakość to doskonały wydruk za każdym razem. Tusz jest przystosowany do danego modelu drukarki, zatem ma właściwą lepkość, trwałość i schnie odpowiednio szybko. Dobrej jakości tusz to również lepsza wydajność, która jest ściśle określona przez producenta, który informuje o tym, ile wydruków można wykonać, gdy założy się oryginalny pojemnik.

Zamienniki – plusy i minusy

Największym plusem zamienników jest ich bardziej atrakcyjna cena w porównaniu do oryginalnych tuszów. Jednak trzeba liczyć się z tym, że mniejszy koszt może wiązać się z wydrukami gorszej jakości. Jakość zamienników jest na ogół dość dobra, chociaż trzeba liczyć się z tym, że można akurat natrafić na gorszą partię. Zamienniki najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy wykonuje się na co dzień proste, standardowe wydruki. Minusem zamienników jest natomiast ich wydajność. Przeważnie jest ona niższa, niż oryginalnych tuszów.