Jakie funkcje i zastosowanie ma wtyk RJ45?

wtyk_rj_w_ekranie_l_

Wtyk RJ45 ma szerokie zastosowanie. Używa się go zarówno do podłączania sprzętów domowych, jak i w instalacjach systemów zabezpieczeń. Czym się charakteryzuje ten rodzaj złącza? Dlaczego decydując się na montaż monitoringu, warto zwrócić szczególną uwagę na typ wtyków? Czy wpływają one na jakość działania sprzętu?

Jakie rodzaje wtyków najczęściej stosuje sie w instalacjach monitoringu?

Wybór dobrej jakości systemu zabezpieczeń nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o sprawnym działaniu sprzętu. Za jakość połączeń i minimalizowanie usterek w dużej mierze odpowiadają złącza, które występują w różnych wersjach. Jakie ich rodzaje są najbardziej popularne? Zaliczyć tutaj można m.in. złącza BNC (Bayonet Neill-Concelman), złącza Cinch (RCA – Radio Corporation of America) oraz wtyki RJ45 (Registered Jack), nazywane także 8P8C (8 Position, 8 Contact). Ostatni rodzaj jest jednym z częściej wybieranych. Złącze RJ 45 stosuje się nie tylko w systemach zabezpieczeń, ale także na użytek domowy. Zwykle używa się ich do nawiązywania połączenia internetowego w komputerze stacjonarnym lub laptopie.

Wtyk RJ45 – charakterystyka

Złącze RJ45 – jak wcześniej wspomniano – jest przydatne m.in. jako zamiennik sieci Wi-Fi, który pozwala połączyć się z Internetem. Wyróżnić można kilka rodzajów kabli, jednak najczęściej wymienia się skrętkę UTP (Unshielded Twisted Pair – kabel sieciowy nieekranowany), STP (Shielded Twisted Pair – kabel sieciowy ekranowany z oplotem i uziemieniem) i FTP (Foiled Twisted Pair – kabel sieciowy z ekranem foliowym i uziemieniem). Istnieją także kable hybrydowe – np. F/FTP, U/FTP i S/FTP.