Ranking gier strategicznych

Gry strategiczne mają dużą rzeszę fanów, którzy kochają główkować oraz szukać mało oczywistych na pierwszy rzut oka rozwiązań. Większość ludzi nie rozumie fenomenu gier tego typu, ale graczy, którzy wciągnęli się w tematykę tego gatunku można nazwać prawdziwymi oraz wiernymi fanami.

Gry strategiczne posiadają mechanikę w której zwycięstwo zależne jest od obranej strategi oraz taktyki. Głównym zadaniem bardzo często jest dowodzenie wojskiem, miastem lub jakąkolwiek inną grupą ludzi, których moglibyśmy nazwać grupą lub drużyną. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

W swoim artykule chciałbym przedstawić ranking gier wydanych na PC wszech czasów z tego gatunku według mojej subiektywnej opinii.

1. Stellaris

Kosmiczna strategia czasu rzeczywistego z elementami RPG, opracowana przez firmę Paradox Interacive – twórców tak uznanych serii, jak Europa Universalis i Crusader Kings. Gra wyróżnia się nieokreślonością, śmiesznie to brzmi, ale jest to jak najbardziej prawda. Grę można poprowadzić w różny sposób, a poczynania są zależne jedynie od wyobraźni gracza.

2. XCOM 2

Turowa strategia taktyczna w realiach science-fiction, stanowiąca bezpośrednią kontynuację gry XCOM: Enemy Unknown z 2012 roku. Za oba tytuły odpowiada doświadczone studio deweloperskie Firaxis Games, założone przez legendarnego Sida Meiera.

Grę XCOM 2 można pochwalić za ogromne zróżnicowanie misji, które wymagają od gracza zróżnicowania taktycznego oraz elastyczności w działaniach.

3. Civilization VI

Szósta odsłona legendarnego cyklu turowych strategii, pozwalających na pokierowanie wybraną cywilizacją na przestrzeni kilku tysięcy lat jej rozwoju. Za powstanie gry odpowiada tradycyjnie studio Firaxis Games, a patronat nad produkcją objął sam twórca serii, Sid Meier.

Myślisz gra strategiczna mówisz Civilization, a VI odsłona jest absolutnym kunsztem wśród gier strategicznych, zapewniając mnogość rozwiązań.