Monitory do gier – jakie powinny być?

Gry są ważną i niezwykle popularną formą rozrywki, a komputer dla gracza powinien charakteryzować się ściśle ustalonymi parametrami, będąc jak najmocniejszym. Wielu graczy jednak bagatelizuje konieczność zakupu odpowiedniego do gier monitora, który jest ważnym elementem prowadzenia satysfakcjonującej rozrywki.

Monitory dla graczy – radość rozgrywki

Monitory dla graczy powinny przede wszystkim zapewnić ostry i klarowny obraz. Nie ma bowiem sensu inwestować w najmocniejsze karty, procesory i inne podzespoły w przypadku, w którym nie będzie się można cieszyć efektami ich działania, które będą niewidoczne.

Monitory dla graczy powinny przede wszystkim być odpowiednio duże, a mówi się w świecie graczy, że im większy monitor, tym lepiej. Przekątna 24 cale to według wielu graczy absolutne minimum zapewniające komfort gry, chociaż wszystko zależy też od gatunku.

Ważne są także proporcje monitora, gdyż powinny być one różne w przypadku rozmaitych rodzajów gier, i tak na przykład do strzelanek zalecane są proporcje 6:9. Do strategii i gier sportowych najlepsze są z kolei proporcje 21:9.

Inne parametry, które czynią różnicę widoczną

Monitory gamingowe najlepiej powinny zawierać matrycę IPS, chociaż wiele osób nadal gra na starszych matrycach TN. Bardzo ważna w grach jest częstotliwość odświeżania, która przy zastosowaniach w grach nie może być mniejsza niż 75 Hz, jednak prawdziwy komfort i związany w nim zachwyt osiągalne są dopiero w przypadku monitorów o częstotliwości odświeżania równej lub wyższej 100 Hz.

Co do rozdzielczości, wiele osób do gier kupuje monitory 4K UHD, jednak są one dość drogie, a do tego nie każdy dysponuje mocną kartą graficzną, która je obsłuży. Do tego wiele osób gra głównie w starsze tytuły i w ich przypadku taki zakup to tylko niepotrzebny wydatek.

Osoby posiadające większe fundusze powinny też rozważyć zakup monitora z obsługą synchronizacji obrazu, dzięki czemu niezgodności pomiędzy ilością klatek na sekundę, obsługiwaną przez daną kartę, a częstotliwością odświeżania monitora nie sprawią problemów.

Trzymając się tych prostych wytycznych, można zakupić monitor, który będzie doskonale dostosowany do potrzeb graczy.