Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając monitor dla fotografa?

Monitory do fotografii to niezbędne narzędzie pracy dla tej grupy zawodowej. Wśród całego dostępnego na rynku sprzętu nie jest łatwo wybrać odpowiedni monitor dla siebie, by pracować komfortowo i co najważniejsze – otrzymać obraz najwyższej możliwej jakości. Dwie marki dostępne w sklepach wyraźnie przodują w technologii obrazu dla fotografów – NEC i EIZO, jednak są pewne cechy wspólne, które wyróżniają dobry monitor i nie zawsze marka stanowi o wszystkim. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

1. Cena i gwarancja

Nie ma co ukrywać – im drożej, tym z reguły jest lepiej. Najwyższe modele danych producentów najczęściej mają wdrożone najlepsze technologie i wysoką jakość wykonania, która pozwoli długo pracować na tym urządzeniu bez żadnych awarii. Trzeba pamiętać też o warunkach gwarancyjnych, jeśli pracujesz na monitorze i wykorzystujesz go do zarabiania pieniędzy, to każdy dzień awarii generuje straty.

2. Obecność modułu kalibracji sprzętowej

Dobrze skalibrowany monitor https://alstor.pl/produkty/monitory-graficzne/ to podstawa pracy z kolorami na komputerze. Dzięki temu unikniemy różnicy w pracy na ekranie, a tym, co otrzymamy w wydruku. Najlepsze monitory do fotografii są wyposażone w wewnętrzny moduł kalibracji sprzętowej i najlepiej takiego sprzętu szukać.

3. Odwzorowanie barw

Przy wyborze monitora ważnym parametrem jest procent pokrycia barw RGB i sRGB. Te parametry świadczą o jakości odwzorowania koloru na matrycy i podnoszą komfort pracy na monitorze dla fotografa. Razem z kalibracją ekranu jest to absolutne minimum, by tworzyć wysokiej jakości zdjęcia po obróbce.