Co warto wiedzieć o testach penetracyjnych?

Bezpieczeństwo w sieci już od wielu lat jest stale kontrolowane i podkreślane na każdym kroku. Wyciek danych osobowych czy poufnych informacji firmy wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale również z odpowiedzialnością prawną. Obecnie cała masa informacji przechowywana jest w systemie, który nieodpowiednio zabezpieczony stanowi źródło informacji dla potencjalnych hakerów.

Bezpieczeństwo danych a testy penetracyjne

Aby ustrzec się przed wyciekiem danych poufnych organizacji należy upewnić się o szczelności systemu teleinformatycznego firmy. W tym celu przeprowadza się systematyczne kontrole i symulowane ataki hakerskie. Stanowią one ocenę bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej firmy. Wykrycie ewentualnych luk i niedociągnięć może być szybko skorygowane i naprawione. Testy penetracyjne wykonywane są przez profesjonalistów takich jak PWC, którzy w świetle prawa przeprowadzają próbę włamania do sieci firmy i wydobywają poufne informacje. W dobie ciągłych cyber ataków, firmy zatrudniają na pełen etat osoby, które systematycznie sprawdzają bezpieczeństwo i poufność danych organizacji. Wszystko odbywa się legalnie i jest w pełni kontrolowane.

Jaki test penetracyjny?

W celu upewnienia się co do szczelności systemu teleinformatycznego własnej firmy można przeprowadzić test penetracyjny:

  1. Black Box – test przypominający atak hakera z zewnątrz. Osoba przeprowadzająca test nie posiada zupełnie żadnych informacji o działaniu systemu firmy.
  2. White Box – to raczej kontrola systemu. Osoba przeprowadzająca symulowany atak posiada pełną bazę informacji na temat funkcjonowanie systemu teleinformatycznego firmy.
  3. Grey Box – osoba testująca posiada niewielką część danych i na tej podstawie sprawdza szczelność systemu.

Testy penetracyjne to ważny element funkcjonowania każdej organizacji. Ochrona poufnych danych, oraz danych osobowych klientów powinna być na najwyższym poziomie. Wyciek takich danych to nie tylko straty finansowe, ale również utrata reputacji i zaufania klientów do firmy.