Czujnik tlenku węgla. Warto stawiać na taki, który można kalibrować

Zakup czujnika tlenku węgla nie musi wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. W wielu sklepach można znaleźć czujnik tlenku węgla w cenie około trzydziestu złotych. Dostępne w sprzedaży są też czujniki dużo droższe. Wydawać by się mogło, że zakup taniego jest lepszym wyborem, ponieważ przepłacanie nie ma większego sensu. Nic bardziej błędnego.

Tani czujnik po pewnym czasie może działać niepoprawnie

Warto pamiętać, że z biegiem czasu delikatne elementy czujnika mogą ulegać uszkodzeniom. Taki czujnik po wielu miesiącach użytkowania może więc działać niepoprawnie. Jeśli jest to tani czujnik, z reguły nie ma możliwości jego naprawienia czy też choćby skalibrowania. Wiele z nich bowiem to czujniki nierozbieralne. Zakup droższego jest oczywiście większym wydatkiem, jednak warto go ponieść, takie profesjonalne czujniki tlenku węgla można bowiem używać przez wiele lat, co jakiś czas je kalibrując, by działały poprawnie.

Kalibracja czujnika tlenku węgla

Kalibrację czujnika tlenku węgla ze sklepu napad warto wykonywać raz w roku, przed każdym sezonem grzewczym. Nie ma możliwości wykonania tej czynności samodzielnie. Czujnik tlenku węgla musi trafić do profesjonalistów, którzy użyją do jego kalibracji gazów testowych, które pozwolą odpowiednio ustawić czujnik, nie niszcząc przy tym delikatnych jego elementów. Oczywiście istnieje też inna opcja, czyli kalibracja czujnika na miejscu. W wielu firmach świadczy się usługi kalibracji czujników tlenku węgla na miejscu u klienta.

Koszt takiej usługi nie jest duży, kalibracja zaś konieczna, by mieć pewność, że czujnik tlenku węgla działa poprawnie. Warto mieć to na uwadze, na samą kalibrację zaś decydować się co najmniej kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W jego trakcie bowiem – z uwagi na dużą ilość klientów zlecających takie usługi – czas oczekiwania na kalibrację może być dużo dłuższy.